Żeby nie było, że generuję plagiaty…

… wyjaśnię, skąd bierze się tytuł (a raczej ten tekst pod tytułem) w moim blogu.

Jest to cytat z „Szybkiego wiersza” Adama Zagajewskiego. Wiersz można znalezć w sieci, szczegolnie na stronach typu sciaga.pl, z reguły połączony z bardzo banalną (żeby nie powiedzieć – powalającą powierzchownością i niezrozumieniem tekstu) interpretacją.

W ogóle, sformułowanie „interpretacja wiersza” powoduje, że przechodzą mnie ciarki. Przede wszystkim dlatego, że uważam, że wiersze (a już szczegółnie wiersze Zagajewskiego) nie są do rozumienia i opisywania (a opatrzanie banalnym komentarzem to już jest zwyczajne barbarzyństwo) tylko do czucia.

Nie będę się więc silić na interpretację – napiszę, dlaczego taki a nie inny jest ten (?) podtytuł. Moim zdaniem ten wiersz opowiada o człowieku, który jedzie samochodem po autostradzie i słucha chorału gregoriańskiego. Ale wbrew pozorom nie chodzi wcale o kontrast między pędzącym samochodem a spokojnym śpiewem stacjonarnych mnichów w klasztorze. Ojcowie Pustyni mówili „pozostań w celi a cela cię wszystkiego nauczy”. I samochód staje się dla tego człowieka (którego życie leży rozdarte, który ma jakieś bliżej nieokreślone problemy natury egzystencjalnej) celą. To w samochodzie przeżywa osobliwe katharsis – przeżywa to samo, co ci modlący się mnisi, to samo, tylko, że w inny sposób. Więc „ucieczka zamiast czuwania, podróż zamiast zapomnienia”, samochód który staje się celą – a więc dostosowanie do czasu, miejsca i sytuacji, a więc spróbuj wpisać się w pewne uniwersalne dziedzictwo, ale pozostań tu i teraz, a więc twoja cela może znajdować gdziekolwiek – byle chcieć ją posiadać i byle w niej pozostać.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s